ZKOUŠKA BARVY

Zkouška barvy

Zkouška písma

Kamarádi, vítejte v mém Zpěvníčku.

Najdete zde sbírku písniček k táboráku, které jsem byla schopná se naučit i já. Většinu z nich asi budete znát. Písničky budu postupně doplňovat. Zdrojem jsou kamarádi a jejich opisované zpěvníčky - takže lidovým předáváním mohly vzniknout nové verze a odchylky. Dalším zdrojem jsou tiskem vydané zpěvníky, které ty odchylky vlastně zase sjednocují. Mám-li více verzí od stejného základu písničky, uvádím je na jedné stránce, takže můžete jednotlivé verze porovnávat a někdy i najít takovou, jakou ještě neznáte. Také uvádím anglické texty, znám-li je. A v neposlední řadě je zdrojem poslech (cédéčka, rádio), aby nechyběly ani ty písničky, které nikdo tiskem nevydal. Snažím se nepoužívat jako zdroj internet, abych neduplikovala případné chyby, ale aby zde bylo i něco jiného, než je "všude".

Nejsem žádný hudebník

Jsem zcela samouk, proto zde najdete hlavně jednodušší kousky. Nemám ani velký hlasový rozsah, proto jsem některé písničky musela přetransponovat, aby vůbec byla možná nějaká interpretace (proto se, prosím, nepodivujte nad tím, proč je ta která písnička hlouběji nebo výš, než ji znáte třeba z cédéčka - autoři, odpusťte mi). Proto u písniček uvádím i zdroj (je-li mi znám), abyste si případně mohli dohledat původní tóninu. Jsou zde nejen texty, ale vždy i akordy na kytaru a často i zjednodušený notový zápis doplněný zvukovou podobou. Zvuk není určený k poslechu jako uměleckému zážitku, ale pouze k připomenutí základní melodie. Výborně se podle toho dá písnička naučit i když neumíte noty. Nejsem ani dobrý hráč na kytaru, což je zárukou toho, že zde najdete verzi zvládnutelnou i pro začátečníky. Písně, které se nedají lehce zahrát jsou v kategorii "Obtížné" nebo "Jentexty".

V hledání vám pomůže

  • Vyhledávání - mělo by být součástí vašeho prohlížeče (klávesy Ctrl+F). Objeví se okénko, kam napíšete hledané slovo nebo jeho část. Pokud se slovo na stránce vyskytuje, prohlížeč skočí na hledané slovo a zvýrazní ho. Je to výborné zejména u dlouhých seznamů s mnoha informacemi.
  • Vyhledávání zde na webu - vytvoří vám přehled všech stránek, na kterých se hledané slovo vyskytuje (proto pozor na obecné často používané výrazy jako je láska, návrat apod.).
  • Navigace (černá lišta nahoře) - výběr stránek, které se často používají - jako seznamy písniček, zpěvníků či diskografií, akordy nebo prostě povídání kolem písniček.
  • Seznamy - obsahy zpěvníků, cédéček. Jsou-li názvy v seznamech klikací, dostanete se přímo na písničku. Nejsou-li klikací, v tomto zpěvníčku se (zatím) nenacházejí. Seznamy řadím zásadně abecedně, bez ohledu na původní pořadí stránek ve zdroji, aby se dobře hledalo. Je-li název ve zpěvníku odlišný (např. Plavovlasá Ruth kontra Parta z ranče Ypsilon), používám v seznamu název uvedený zde (obecně používanější) a v závorce druhý název jako alternativu.
  • Nejnovější - v pravém postranním panelu najdete 10 naposledy vložených stránek (nejnovější nahoře), aby ti, kteří chodí pravidelně, hned viděli, jestli je něco nového ke zpívání nebo ke čtení.
Tento zpěvníček má sloužit hlavně pro mou potřebu, abych si udělala konečně pořádek a když už si s tím dávám tu práci, může posloužit i vám. P.S. Povedl se mi dobrý překlep: úísničky. Možná je to úplně nejvýstižnější.
nahoru