Ložní prádlo

Dřív jsem byla natolik puntičkářská, že jsem si šila ložní prádlo sama. Raději sama, než se rozčilovat se úzkými záložkami, špatnými knoflíky (nebo alternativním zapínáním či dokonce šňůrkami na zavazování místo knoflíků). Raději sama ušít, než nadávat při každém žehlení, jak to nejde srovnat, jak je to křivě nebo blbě sežmoulané, jak se tam ty šňůrky blbě pletou a tak podobně. Když jsem si to ušila sama, měla jsem kromě možnosti výběru vzoru a materiálu, volbu, aby ty záložky na zapínání byly široké přesně tak pro příjemné žehlení, mohla jsem si našít i malé polštářky pod hlavu (které se v kupovaných hotovkách nenacházejí) a hlavně – byly všechny stejně velké, když se vyžehlily a poskládaly, ten pohled na úhledné komínky byla radost sama o sobě.

Pak jsem se ale několikrát vdala, vždy jsem musela vzít na milost manželovo „věno“ – darovanému koni na zuby nekoukej a každý pes jiná ves, přece to nevyhodíš, vždyť je to (skoro) nové. A tak jsem slevila ze svých snů. I tady, na našem ostrově. Když se Richard rozvedl s manželkou, zůstala po ní spousta povlečení, vypadalo jako erár z nějaké instituce, když se stěhovala tchyně do menšího, Richard přijal spoustu krámů včetně povlečení. Vzory, které bych si nikdy nevybrala, umělohmotina (která se nehodí ani na hadry, protože nesaje jako bavlna) a o dalších detailech jsem se zmínila výše, včetně naprosto různých rozměrů.

Jak vypadá můj sen o ložním prádle

Standardní rozměry

lozni-pradlo-01

  • Peřina 140 x 200 cm
  • Polštář 70 x 90 cm
  • Polštářek pod hlavu 45 x 35 cm
  • Prostěradlo 140 x 240

Zapínání na nitěné knoflíky a dírku.

Skládání

Peřina (2 vrstvy) po délce napůl (4 vrstvy) a ještě jednou napůl (8 vrstvev) = pruh teoreticky 200 x 35 cm, pak okraje přehnout ke středu (16 vrstev) a přeložit napůl (32 vrstev) = obdélník teoreticky 50 x 35 cm. Může se, samozřejmě přeložit normálně napůl a ještě jednou napůl, ale vnitřní překlad se tak víc zmuchlá. Jak narůstají vrstvy, teoreticky vypočítané délky se zkracují. A takto vypadá výsledný balíček = kvádr cca 33 x 44 x 3 cm.

lozni-pradlo-02

Což je přibližně velikost malého polštářku a velikost polštáře přeloženého napůl po šířce a napůl po délce, které se na složenou kapnu položí. Já je ale vkládám dovnitř do složené kapny, aby byla sada za všech okolností úplná.

Ukládání

A když víme rozměry, stačí si určit počet sad potřebných pro rodinu. Abychom je mohli střídat a převlékat a měli něco do zásoby pro případ nehody či nemoci, případně pro přenocující návštěvy.
My jsme dva s občasnými nocležníky navíc, optimální počet je, myslím, 8 sad (vždy dvě a dvě stejné, čili 4 vzory). Tak mě nikdy nezaskočí, když je něco v koši na vyžehlení, něco ve špíně na vyprání a tak.
Na povlečení potřebuji tedy prostor 35 široký, 50 hluboký a (8 x 3=) 24 vysoký.
A totéž na klasická prostěradla.

Ale

Já ale mám momentálně k dispozici skříňku hlubokou jen 38 cm, tak peřiny skládám v posledním kroku nikoli napůl a napůl, ale napůl a na třetiny. Mám tak namísto 32 vrstev 48 vrstev. Získám tak kvádr 35 x 35 x 4 cm. Čili potřebuji prostor 35 široký, 35 hluboký a 35 vysoký.
S natahovacími prostěradly je to horší. Jedno prostěradlo na dvojpostel řádně složené na šířku cca těch 35 cm a srolované do válečku má průměr cca 16 cm. Takže buď prostor 16 x  64 nebo 32 x 32.

lozni-pradlo-03

A když je něco navíc? Vyhodit, recyklovat, darovat nebo dobře zabalit proti poškození a přidat do bordýlku do šopy, do dílny, na terasu nebo na půdu.
Já vím, jsem pěkně švihlá. Ale co máte z toho.

Miroslava Zudová
Co mě nezabije, to mě posílí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.