Kdo chce být šťastný?

Tak tohle mě dostalo. Dokonalé souznění s mou filozofií, kterou jsem měla kdysi v záhlaví tohoto blogu – „člověk je na světě beznadějně sám“. Ale podané geniálně. Když se nad tím zamyslíte… „Manuál k zbláznění aneb 4 jednoduché kroky, jak zešílet“ je pravda pravdoucí! Na jméno Jiří Charvát si ještě posvítím!

Přepis videa:

Hezký večer. Sice vás vůbec nevidím, ale přesto se zeptám, nebo požádám vás, abyste mi zvedli ruku, kdo z vás si přeje být šťastný?
Ano, 93%, výborně!
Tak kvůli vám jsem dneska přišel, protože po tomhle slamu už budete šťastní! A už napořád! Takže si užijte posledních pár minut té své mizerie.
Protože přelomová studie Helsinského institutu pro duševní psychopatologii prokázala, že aby mohl být člověk šťastný, musí se nejprve zbláznit. Ze stovek časosběrných pozorování, testů osobnosti a hloubkových rozhovorů vyplývá, že to zdaleka nejdepresívnější, co se vám může přihodit, je být normální.

„Patříte-li k 94% populace stižených normalitou, nezoufejte. Nejedná se naštěstí o nezvratný stav. Zdravý rozum nemusí být cejchem na celý život.“ uklidňuje profesor Ian Sein z katedry pozitivní psychopatologie a tvrdí, že zbláznit se nemusí být tak složité, jak to na první pohled vypadá.

„Mnoho lidí se domnívá, že pokud se chtějí pomátnout, neobejdou se bez predispozice ke schizofrenii, případně bez nákladné investice do halucinogenních drog. Ve skutečnosti však ke kvalitnímu šílenství stačí málo – plně si uvědomit svoji situaci.“ dodává Sein a ve své knize „Všichni jsou letadlo, jenom já jsem blázen“ představuje revoluční sadu čtyř uvědomění, pomocí které může i zarputile vyrovnaný člověk přijít o rozum bez většího úsilí během několika minut.

I vy si nyní můžete pomocí „Seinova maniakálního kvarteta“ prouvědomět k blaženosti. (Takže dávejte pozor.)

Uvědomění první: Nevíš kdo jsi

Ideálním odrazovým můstkem k zešílení je přiznat si, že nevíte kdo jste, kde jste se tu vzali, co tu děláte a proč. Neví to nikdo. Škola se to snaží zamluvit Zlatou bulou Sicilskou, … … a trojčlenkou, média tvrdí, že jsme tu proto, abychom nakupovali.

Uvědomění druhé: Realita neexistuje

Teď, když víte, že nevíte kdo jste, rozhlédněte se kolem sebe. Uvidíte, že to, co vidíte, není skutečnost, ale jenom odraz vás samých. Když si myslíte, že většina lidí je slušných a poctivých, tak jsou, když si myslíte, že jsou to svině, jsou!
Když si myslíte, že brokolice je lahodný křehký zdroj železa, je! Když si myslíte, že je to odporný slizký ministrom, který zvracíte, zvracíte!
Pokud věříte, že dokážete vynalézt knihtisk, elektřinu a teleport, tak je vynaleznete. Ovšem pokud jste uvěřili, že nemáte na víc, než lovit před televizí ze spoďárů úlomky chipsů, (pokrčení rameny).
Realita není.

Uvědomění třetí: Nikdo tě nezná

Nevyhnutelným důsledkem předchozího bodu je, že nikdy nemůžete nikoho a nic doopravdy poznat a nikdo nemůže poznat vás. Nikdo vás nevidí takové, jací doopravdy jste, ale jenom takové, jaké vás vidět chce. Nikdo nikdy nepochopí, jak se cítíte. Jste víc sami, než jste si kdy troufli se obávat.
Každý jsme osamělá nakládačka ve své vlastní privátní zavařovačce. (Není to k smíchu!) Cinkáme o sebe skly, seč nám síly stačí, ale nikdy se nedotkne okurka okurky.

Uvědomění čtvrté: Všem jsi šumák

(Vy také.) Dřív, než na vás z předchozího bodu stihne padnout splín, profesor Sein jedním dechem chlácholí:
„I kdyby vás ostatní poznat mohli, stejně byste jim byli ukradení. Každý je natolik zabředlý ve svém vlastním příběhu, že jste mu úplně volní. Vy jste v něm pouze nepodstatnými vedlejšími postavami.
Dokonce i pokud vás někdo miluje, miluje vás proto, že to dělá dobře jemu. Nemůže vás milovat kvůli vám, protože vás nezná.“

Že se vám povedlo všechny čtyři body naplno procítit, poznáte podle dočasné ztráty periferního vidění a sílícího tlaku na pohrudnici. Zachovejte klid a dýchejte. Jakmile bude tlak k nesnesení, zlomí se a náhle odezní. Zostří se vám zrak, ucítíte konejšivé sladko na měkkém patře (někomu připomíná mango), a blahopřeju vám – to je šílenství.

Miroslava Zudová
Co mě nezabije, to mě posílí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.