Mapa znaků

Když zde tedy (zatím) nemůžeme používat znakovou sadu v celém rozsahu, je třeba nějak zjistit, které znaky tedy máme skutečně k dispozici. Pokusím se teď o to.

Úplná znaková sada (písmo Verdana) má 772 znaků. Znaky s růžovým pozadím jsou zde vyřazeny z provozu, zbývá nám tedy pouhých okleštěných 208 znaků:

Ne že bych je potřebovala skutečně všechny. Otázka zní: "A na co je tedy potřebuješ?" Zde je můj výčet, jak mne v rychlosti napadl:
1. Nemohu psát žádné texty v ruštině, francouzštině (němčinu to kupodivu tolerujeme) - protože to neumí cyrilici a třeba ani a s obrácenou čárkou
2. Nemohu psát poznámky k výuce angličtiny - jak víme, v učebnicích je slovíčko uvedeno anglicky, česky a taky ve formě anglické výslovnosti - a to jsou všechna ta obrácená e, ae, písmena s tečkou dole nebo s označením přízvuku
3. Nemohu psát matematické vzorce - neumí to ani tak jednoduchou věc jako napsat 1/2, 1/3 třeba do receptu na vaření nebo průměr do textu o nějaké statistice nebo nekonečno do filozofického rozjímání.
4. Nemohu psát ani o penězích, protože nemám znaky měny, pokud to není v dolarech nebo eurech - libru, liru, drachen atd. prostě nenapíšu
5. Nemohu zvolit odrážky při strukturovaném textu - a je jich na výběr tolik, různá kolečka, kosoúhelníky, šipky
6. Nemohu používat značky jako indexování poznámek pod čarou
7. Nemohu oživit text neformálními symboly jako je sluníčko, smajlík nebo třeba notička
8. Nemohu si vyhrát s "grafickým" textem - pomocí znaků (třeba těch topografických) vytvořit nějaký obrazec
9. A kde to jsme, když nelze napsat ani klasické horní a dolní uvozovky?

Jediné náhradní řešení, co bych mohla, je vytvořit si ze všech těch chybějících znaků grafický formát a vkládat je do textu jako malé obrázky (což je ovšem náročné a otravné a takový blázen zas nejsem).

Rubriky: ~ Štítky: , ,

Komentáře

malé srdce
před 3 roky

Na Tobě se mi Mirko moc líbí, že jsi úplná perfekcionistka. Všiml jsem si, že cokoliv děláš, tak to děláš nadoraz. Dokážeš vše pěkně analyzovat, vydedukovat, utřídit a nakonec zrekapitulovat . To je podle mě výborná vlastnost. Protože máš schopnost třídit podstatné od nepodstatného a potom se věnovat tomu podstatnému. Víš na čem jsi a snažíš se najít vhodné řešení. Jednoduše pracuješ s tím co máš.

*
*
Překročil(a) jsi maximální délku komentáře o 0 znaků.
*  captcha

Dnešní citát

Nově přidané

Moje stránky

Zpěvníček u nás

Crossart
vyšívané obrazy

Vánoční blog

moje další stránka

Nakrm nás